Co lepsze – 100% bawełna, czy poliester?
Co lepsze – 100% bawełna, czy poliester w odzieży roboczej?

Jeżeli poliester miałby mieć negatywny wpływ na komfort, to czy sportowcy nie powinni przerzucić się na odzież bawełnianą? No bo przecież na co dzień noszą odzież poliestrową.
Tylko bawełna – daj Pan spokój z tym sztucznym materiałem... Słyszysz zapewne często, w szczególności od starszych osób. Ale czy domieszka poliestru do bawełny będzie mieć negatywny wpływ na komfort użytkowania?
Oczywiście najtrafniej odpowiedzieć na to pytanie „to zależy”, ale rozbijmy wszystko na czynniki pierwsze.
Jakie zalety posiada bawełna?
- w określonych warunkach, całkiem nieźle oddycha
- jest bezpieczna dla alergików i małych dzieci (w szczególności bawełna organiczna)
- miła w dotyku
- wdzięczna w codziennym utrzymaniu (pranie i prasowanie)
Stara mądrość ludowa mówi, że każdy kij ma dwa końce – w takim razie jakie są wady bawełny? Tak jak napisałem w pierwszym punkcie zalet – całkiem nieźle oddycha, w określonych warunkach! Bawełna posiada właściwości higroskopijne, czyli całkiem sprawnie przejmuje pot z naszej skóry, ale nie jest już taka efektywna w przekazywaniu go dalej, czyli koszulka bawełniana szybko staje się wilgotna. Jak wiesz już z wcześniejszych wpisów, wilgotna odzież szybko wychładza organizm, a to jest niepożądane właściwość. Mówiąc bardziej dosadnie, taka mokra koszulka może być niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Jak działa koszulka poliestrowa?
W trakcie wykonywania intensywnej pracy fizycznej, nasze ciało produkuje pot, ale włókna koszulki poliestrowej, nie wchłaniają go. Pot pozostaje na skórze, cały czas jest ogrzewany przez ciepło naszego ciała, z czasem zamienia się w parę wodną i przedostaje się na zewnątrz. Ma możliwość wydostać się na zewnątrz, ponieważ koszulka nie została nasiąknięta wilgocią.
Pewnie zapytasz w tym miejscu o starą mądrość ludową – jaki jest drugi koniec tego „poliestrowego kija”? Włókna poliestrowe bardzo szybko i bardzo chętnie chłoną wszelkie nieprzyjemne zapachy. Niektórzy producenci walczą z tą niepożądaną cechą, dodając do tkaniny jony srebra, ale to znowu przekłada się na cenę produktu. Włókna syntetyczne mają tendencję do elektryzowania się, czyli będą szybciej przyciągać brud, czy kurz – czyli musisz pogodzić się ze zdecydowanie częstszym praniem takiej odzieży.

No to może połączenie bawełny i poliestru?
Moim zdaniem jest to na chwilę obecną bardzo trafne rozwiązanie. Bawełna zapewni przyjemny w dotyku materiał, a domieszka poliestru zapewni lepszą oddychalność. Czasami można napotkać odzież, która będzie miała jeszcze odrobinę domieszki elastanu, a dzięki temu, niezwykle elastycznemu materiałowi, koszulka lepiej układa się na ciele i dłużej utrzymuje pierwotny kształt.

Bawełna organiczna – co to jest?
To bawełna sama w sobie nie jest organiczna/naturalna? No może i jest, ale ogromne, światowe zapotrzebowanie na ten produkt, jest gigantyczne, a to zmusiło większość producentów, do stosowania pestycydów na plantacjach, a te mogą mieć później negatywny wpływa na nasz organizm. Bawełna organiczna rośnie z niemodyfikowanych genetycznie nasion na polach, gdzie nie używa się środków chemicznych i wszelkie chwasty usuwa się ręcznie. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla środowiska, jak i dla samych farmerów. Jeżeli jesteś osobą świadomą ekologicznie i nie jest Ci obce pojęcie „fast fashion”, to wybieraj odzież uszytą z bawełny organicznej.
Zainwestuj w swoje zdrowie i środowisko, kupując koszulki z certyfikowanej bawełny organicznej w naszym sklepie internetowym www.robartbhp.pl. Nasze koszulki są delikatne dla skóry, antyalergiczne i naturalnie oddychające. Wspieraj zrównoważony rozwój i zachowaj swój styl, wybierając nasze koszulki z bawełny organicznej.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog