robartbhp.pl Reviews with ekomi-pl.com
Strona główna » Blog » Bielizna termiczna, czy termoaktywna?

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Bielizna termiczna, czy termoaktywna?

Owca merino - bielizna termiczna, czy termoaktywna?


Bielizna termoaktywna robocza - jak dobrać, na co zwrócić uwagę?


W minionych tygodniach próbowaliśmy ułatwić ci wybór kurtek i spodni od MASCOTa. Wcześniej pisaliśmy o normach wodoodporności kurtek membranowych. Dzisiaj prześwietlimy dokładnie pierwszą warstwę jaką powinniśmy zakładać, czyli bieliznę termiczną i termoaktywną. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak działa bielizna termoaktywna, na co zwrócić uwagę kupując bieliznę termoaktywną do pracy, a także wyjaśnimy różnice pomiędzy bielizną termiczną, a termoaktywną

 

Zacznijmy jednak od kwestii samego materiału: sztuczny, czy naturalny?

 

Sztuczny – odpowiedzą chórem zapaleni biegacze i wszelkiej maści sportowcy. Naturalny – odbiją piłeczkę eko-pozytywni użytkownicy. Kto ma rację? Racja jak zwykle leży pośrodku i najtrafniej odpowiedzieć na to pytanie, zaczynając od „to zależy”.

Mam nadzieję, że pamiętasz jak opisywałem skąd wziął się pomysł na materiał polarowy, ale dla przypomnienia – naukowcy obserwowali bacznie naturę i zauważyli, że sierść niedźwiedzia posiada wyjątkową budowę i strukturę włosa, którą skopiowali i dzięki temu możemy cieszyć się bardzo miłym i jednocześnie ciepłym materiałem.


alt

 

W przypadku bielizny termoaktywnej niczego nie kopiowano, ale zauważono, że włókna wełny z owiec merynosów są niezwykle cienkie w porównaniu z runem innych, bardziej pospolitych gatunków. Mało tego – ich naturalną cechą jest sprężystość i elastyczność, a to gwarantuje wysoką trwałość materiału. Merynosy nowozelandzkie muszą mierzyć się z ekstremalnymi temperaturami: od -20 stopni zimą, do +40 latem. Dzięki temu włókna merynosów, w etapie ewolucji, wykształciły mikro kieszonki powietrzne, które doskonale izolują od mrozu, czy upału. Wełna merino ma jeszcze jedną bardzo istotną cechę – ma tendencję do samooczyszczenia się, czyli nie przenosi nieprzyjemnych zapachów w takim stopniu, jak sztuczne materiały.
 

Bielizna termoaktywna z poliestru

Jak odstraszająco by to nie brzmiało, to trzeba przyznać, że nowoczesna bielizna jest bardzo wygodna i spełnia swoją funkcję. Elastan, poliester, czy poliamid – to najczęściej stosowane materiały do produkcji bielizny termoaktywnej. Ich najważniejszą cechą jest znakomite odprowadzanie wilgoci, czyli potu z naszego ciała, a dzięki temu nie wyziębimy organizmu w mroźny dzień. Koszulki, czy kalesony ze sztucznych materiałów są trwałe i wytrzymałe. W odróżnieniu od włókien naturalnych, sztuczne szybko chłoną nieprzyjemne zapachy. 
 

Jak dobrać bieliznę termiczną?

Bielizna, aby dobrze spełniała swoją funkcję, powinna być dobrze dopasowana i ściśle przylegać do ciała. Zanim kupisz upatrzoną koszulkę przyjrzyj się szwom, czy na pewno są one płaskie lub jeszcze lepiej, gdyby zupełnie ich nie było. W dzisiejszych czasach bezszwowy system łączenia materiałów nikogo nie powinien dziwić. Tak jak w odzieży roboczej, tak samo w bieliźnie termoaktywnej roboczej spotkamy modele, które mają wstawki z innego, bardziej wytrzymałego materiału w miejscach narażonych na przetarcia.
 

Termoaktywna, czy termiczna?

Nie – to nie są synonimy. Odzież termiczna częściej będzie wykorzystywać wełnę merino. Wskazana jest na wyższe temperatury i jednocześnie mniej intensywny wysiłek fizyczny.

Odzież termoaktywna to głównie sztuczne materiały, które sprawdzają się w niższe temperatury i jednoczesną większą intensywność ruchową.
 

Co lepsze – sztuczne, czy naturalne?

Dobierz bieliznę do własnych potrzeb. Tutaj nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Ruszasz się więcej - wybierz sztuczne materiały, wybierasz się na inspekcję w mroźny dzień - szukaj odzieży z wełną merino. Mogę jeszcze podpowiedzieć, że wełna merino wykorzystywana jest również do szycia ciepłych i wytrzymałych skarpet roboczych – warto mieć to na uwadze w perspektywie zbliżającego się coraz większymi krokami sezonu zimowego.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu