biuro@rekawice-robocze.com42 612-10-99lub533 163 599lub530 596 462
Strona główna1 » BLOG2 » Bielizna termiczna, czy termoaktywna?

Kategorie

Nasze nowości

Kurtka ocieplana długa KING SARA

Kurtka ocieplana długa KING SARA160,00 zł brutto130,08 zł netto

Ogrodniczki ocieplane KING SARA

Ogrodniczki ocieplane KING SARA160,00 zł brutto130,08 zł netto

ROTA 15015 MASCOT® HARDWEAR

Kurtka termalna ROTA 15015 MASCOT® HARDWEAR365,00 zł brutto296,75 zł netto

Kurtka zimowa Albury 15735 MASCOT szara

Kurtka zimowa Albury 15735 MASCOT® LIGHT390,00 zł brutto317,07 zł netto

Trzewiki robocze o2 SRC Polstar HARD

Trzewiki robocze o2 SRC Polstar HARD105,00 zł brutto85,37 zł netto

Rękawice skórzane NATELER

Rękawice skórzane NATELER12,50 zł brutto10,16 zł netto

Sandały robocze BEARFIELD K16 S1-P SRC

Sandały robocze BEARFIELD K16 S1-P SRC160,00 zł brutto130,08 zł netto

Producenci

Kontakt

Bestsellery

Cennik

Pobierz cennik PDFPobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS

Bielizna termiczna, czy termoaktywna?

Owca merino - bielizna termiczna, czy termoaktywna?


Bielizna termoaktywna robocza - jak dobrać, na co zwrócić uwagę?


W minionych tygodniach próbowaliśmy ułatwić ci wybór kurtek i spodni od MASCOTa. Wcześniej pisaliśmy o normach wodoodporności kurtek membranowych. Dzisiaj prześwietlimy dokładnie pierwszą warstwę jaką powinniśmy zakładać, czyli bieliznę termiczną i termoaktywną. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak działa bielizna termoaktywna, na co zwrócić uwagę kupując bieliznę termoaktywną do pracy, a także wyjaśnimy różnice pomiędzy bielizną termiczną, a termoaktywną

 

Zacznijmy jednak od kwestii samego materiału: sztuczny, czy naturalny?

 

Sztuczny – odpowiedzą chórem zapaleni biegacze i wszelkiej maści sportowcy. Naturalny – odbiją piłeczkę eko-pozytywni użytkownicy. Kto ma rację? Racja jak zwykle leży pośrodku i najtrafniej odpowiedzieć na to pytanie, zaczynając od „to zależy”.

Mam nadzieję, że pamiętasz jak opisywałem skąd wziął się pomysł na materiał polarowy, ale dla przypomnienia – naukowcy obserwowali bacznie naturę i zauważyli, że sierść niedźwiedzia posiada wyjątkową budowę i strukturę włosa, którą skopiowali i dzięki temu możemy cieszyć się bardzo miłym i jednocześnie ciepłym materiałem.


alt

 

W przypadku bielizny termoaktywnej niczego nie kopiowano, ale zauważono, że włókna wełny z owiec merynosów są niezwykle cienkie w porównaniu z runem innych, bardziej pospolitych gatunków. Mało tego – ich naturalną cechą jest sprężystość i elastyczność, a to gwarantuje wysoką trwałość materiału. Merynosy nowozelandzkie muszą mierzyć się z ekstremalnymi temperaturami: od -20 stopni zimą, do +40 latem. Dzięki temu włókna merynosów, w etapie ewolucji, wykształciły mikro kieszonki powietrzne, które doskonale izolują od mrozu, czy upału. Wełna merino ma jeszcze jedną bardzo istotną cechę – ma tendencję do samooczyszczenia się, czyli nie przenosi nieprzyjemnych zapachów w takim stopniu, jak sztuczne materiały.
 

Bielizna termoaktywna z poliestru

Jak odstraszająco by to nie brzmiało, to trzeba przyznać, że nowoczesna bielizna jest bardzo wygodna i spełnia swoją funkcję. Elastan, poliester, czy poliamid – to najczęściej stosowane materiały do produkcji bielizny termoaktywnej. Ich najważniejszą cechą jest znakomite odprowadzanie wilgoci, czyli potu z naszego ciała, a dzięki temu nie wyziębimy organizmu w mroźny dzień. Koszulki, czy kalesony ze sztucznych materiałów są trwałe i wytrzymałe. W odróżnieniu od włókien naturalnych, sztuczne szybko chłoną nieprzyjemne zapachy. 
 

Jak dobrać bieliznę termiczną?

Bielizna, aby dobrze spełniała swoją funkcję, powinna być dobrze dopasowana i ściśle przylegać do ciała. Zanim kupisz upatrzoną koszulkę przyjrzyj się szwom, czy na pewno są one płaskie lub jeszcze lepiej, gdyby zupełnie ich nie było. W dzisiejszych czasach bezszwowy system łączenia materiałów nikogo nie powinien dziwić. Tak jak w odzieży roboczej, tak samo w bieliźnie termoaktywnej roboczej spotkamy modele, które mają wstawki z innego, bardziej wytrzymałego materiału w miejscach narażonych na przetarcia.
 

Termoaktywna, czy termiczna?

Nie – to nie są synonimy. Odzież termiczna częściej będzie wykorzystywać wełnę merino. Wskazana jest na wyższe temperatury i jednocześnie mniej intensywny wysiłek fizyczny.

Odzież termoaktywna to głównie sztuczne materiały, które sprawdzają się w niższe temperatury i jednoczesną większą intensywność ruchową.
 

Co lepsze – sztuczne, czy naturalne?

Dobierz bieliznę do własnych potrzeb. Tutaj nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Ruszasz się więcej - wybierz sztuczne materiały, wybierasz się na inspekcję w mroźny dzień - szukaj odzieży z wełną merino. Mogę jeszcze podpowiedzieć, że wełna merino wykorzystywana jest również do szycia ciepłych i wytrzymałych skarpet roboczych – warto mieć to na uwadze w perspektywie zbliżającego się coraz większymi krokami sezonu zimowego.


Przejdź do strony głównej