robartbhp.pl Reviews with ekomi-pl.com
Strona główna » Blog » Praca w chłodni i mroźni - jako wyzwanie dla każdego pracownika

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Praca w chłodni i mroźni - jako wyzwanie dla każdego pracownika

 

Praca w chłodni jako wyzwanie każdego pracownika

 

Praca w warunkach chłodniczych to nie lada wyzwanie dla każdego pracownika. Wymaga to szczególnego przygotowania i stosowania się do kilku zasad BHP, które pozwolą na zachowanie optymalnego poziomu bezpieczeństwa z zachowaniem wysokiej efektywności. Jakie są obowiązki pracodawcy względem pracownika wykonującego swoje obowiązki w chłodni? W co powinien zostać wyposażony taki pracownik? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!

Ubranie ochronne do chłodni i mroźni

Praca w chłodni - podstawowe zagrożenia

 

Praca w chłodniach, czy to w magazynach spożywczych, przetwórczych czy farmaceutycznych, niesie ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia pracowników. Do tych, które najczęściej powodują uszczerbki na zdrowiu można zaliczyć: 

 
  1. Temperatura i wilgoć - temperatura w chłodniach może wynosić od kilku do kilkunastu stopni poniżej zera. Takie warunki są szczególnie niebezpieczne dla osób, które są narażone na choroby układu oddechowego i krążenia. Mogą one także prowadzić do odmrożeń czy wychłodzenia organizmu. Oprócz niskiej temperatury, pracownicy są również narażeni na wysoką wilgotność powietrza, co zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego.
 
  1. Substancje chemiczne - w chłodniach stosowane są środki chemiczne takie jak amoniak, freony czy dwutlenek węgla. Ich bezpośrednie działanie na pracownika może prowadzić do podrażnienia skóry, oczu czy układu oddechowego, a nawet do zatrucia. 
 
  1. Obsługa maszyn i urządzeń – stosowane w chłodniach specjalistyczne urządzenia wymagają od pracowników szczególnej wiedzy na temat ich użytkowania. Brak ostrożności może prowadzić do poważnych wypadków.

Praca w chłodni - podstawowe środki ochrony 

 

Praca w chłodni nie należy do najprostszych. Odpowiednie przygotowanie do jej wykonywania pomoże jednak zmniejszyć dyskomfort do minimum i poprawić efektywność wykonywanych zadań w tak specyficznych warunkach. W co powinien zostać wyposażony pracownik chłodni? 

 
  1. Ocieplana odzież robocza - to absolutny must have w przypadku pracy w warunkach chłodniczych. Ubrania do pracy w chłodni powinny zapewniać ochronę przed niskimi temperaturami oraz wilgocią. W skład takiego zestawy odzieży roboczej powinny wchodzić ocieplana kurtka robocza, ocieplane spodnie robocze, ocieplane rękawice BHP oraz ciepła czapka
 
  1. Buty robocze - w chłodniach niejednokrotnie mamy do czynienia ze śliską nawierzchnią. Znacznie zwiększa to ryzyko upadku pracowników. Obuwie robocze z antypoślizgową podeszwą jest więc niezbędne do zachowania bezpieczeństwa pracy. W związku z panującą w chłodni niską temperaturą, takie obuwie BHP powinno być też ocieplane, aby pracownik zachował komfort termiczny przez cały dzień pracy. 
 
  1. Kamizelka odblaskowa - w pomieszczeniach chłodniczych niejednokrotnie mamy do czynienia z warunkami ograniczonej widoczności. W tej sytuacji konieczne jest korzystanie z kamizelek odblaskowych
 
  1. Środki ochrony dróg oddechowych - noszenie odpowiednich masek lub aparatów ochrony dróg oddechowych jest wymagane wszędzie tam, gdzie pracownik może mieć kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. W chłodniach wykorzystywanie tego typu substancji jest normą, dlatego należy pamiętać o zabezpieczeniu dróg oddechowych pracowników. 
Ubranie ochronne dla pracownika chłodni i zamrażalni

Praca w chłodniach - obowiązki pracodawcy 

 

Przepisy polskiego prawa nakładają na pracodawcę szereg obowiązków w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników. Powinien on przede wszystkim odpowiednio wyposażyć chłodnię, czyli zapewnić m.in. systemy wentylacji, izolacji, odpowiednie oświetlenie, drzwi itp. Dodatkowo wszystkie instalacje i systemy powinny przechodzić regularne i rzetelne przeglądy techniczne. Następnie pracodawca musi skupić się na dostarczeniu pracownikom adekwatnych narzędzi pracy oraz środków ochrony indywidualnej, o których pisaliśmy w poprzedniej części artykułu. Nie mniej istotnych obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie szkoleń BHP dla pracowników, podczas których poznają lub utrwalą zasady bezpiecznej pracy w warunkach chłodniczych.



 

Chłodnie wydają się nie być najbardziej przyjaznym miejscem wykonywania obowiązków zawodowych. Dzięki odzieży roboczej i innym artykułom BHP dostępnym w naszym internetowym sklepie BHP z pewnością będzie pracowało Ci się po prostu bardziej komfortowo :)


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu