robartbhp.pl Reviews with ekomi-pl.com
Strona główna » Blog » Praca na wysokościach - przykładowe zagrożenia

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Praca na wysokościach - przykładowe zagrożenia

 

Praca na wysokościach - przykładowe zagrożenia

Praca na wysokościach jest nieodłącznym elementem wielu branż, takich jak budownictwo, energetyka, telekomunikacja czy przemysł. Wiąże się ona z pewnymi ryzykami, które mogą prowadzić do wypadków i poważnych obrażeń lub nawet śmierci pracowników. Do najczęstszych zagrożeń podczas wykonywania pracy na wysokościach należą:

  • upadek z wysokości,
  • uderzenie pioruna,
  • porażenie prądem,
  • uderzenie w przeszkody.

Odpowiednie przeszkolenie pracownika oraz dopasowanie adekwatnych do wykonywanego zawodu środków ochrony indywidualnej oraz sprzętu ochronnego jest niezbędne, aby zminimalizować ryzyko uszczerbku na zdrowiu. 

Rodzaje sprzętu ochronnego i ŚOI do pracy na wysokościach

W teorii wiemy już, że prawidłowo dobrany sprzęt i środki ochrony indywidualnej są wymagane podczas pracy na wysokości. Pytanie brzmi - jakie konkretnie? Poniżej odpowiadamy!

  1. Kaski ochronne - zabezpieczają przed urazami głowy w przypadku upadku lub uderzenia o przeszkody. Kaski BHP powinny spełniać określone normy i być odpowiednio dopasowane do rozmiaru głowy pracownika.
  1. Pasy, szelki i liny asekuracyjne - zabezpieczają przed upadkiem z wysokości i zapobiegają poważnym urazom. Linie asekuracyjne muszą być mocowane do punktów kotwiących i prawidłowo napięte, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo.
  1. Okulary i maski ochronne - konieczne, jeśli praca na wysokościach wiąże się z ryzykiem wystąpienia uszkodzenia oczu, np. przez pyły lub zanieczyszczenia. 
  1. ​​Rękawice ochronne - niezastąpione, kiedy w pracy na wysokościach wymagana jest manipulacja narzędziami i materiałami. Najlepiej sprawdzą się rękawice BHP wykonane z materiałów takich jak skóra czy guma, które chronią przed urazami mechanicznymi.
  1. Buty ochronne - zapewniają optymalną przyczepność i stabilność na powierzchniach roboczych. Niezbędna jest tutaj podeszwa antypoślizgowa i wykonanie z materiałów chroniących przed urazami mechanicznymi. 
  1. Kamizelki odblaskowe - wymagane w przypadku pracy na wysokościach wykonywaną w ciemniejszych miejscach lub w sąsiedztwie dróg tak, by zapewnić odpowiednią widoczność pracowników. 
  1. Liny do podnoszenia materiałów - przydatne do transportu narzędzi na wysokości. Powinny być odpowiednio przymocowane, wytrzymałe i właściwie zabezpieczone.

Wymienione powyżej środki ochrony indywidualnej kupisz w naszym internetowym sklepie BHP!

Jak minimalizować ryzyko przy pracy na wysokościach? 

Istnieje kilka dobrych praktyk, które stosowane podczas pracy na wysokości pozwolą na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wypadku lub uszczerbku na zdrowiu. Rozpocząć należy przede wszystkim od odpowiedniego przygotowania do pracy. Dokładne zaplanowanie zadań i przemyślenie kolejności działań pozwoli na uniknięcie pomyłek, a zadbanie o odpowiednie oświetlenie i dostępność narzędzi sprawi, że praca przebiegnie jeszcze płynniej. Niemniej ważne są regularne szkolenia BHP pracowników wykonujących swoje obowiązki na wysokości. Wiedza na temat zasad pracy na wysokościach, identyfikacji zagrożeń, obsługi sprzętu ochronnego i pierwszej pomocy jest kluczowa dla ich bezpieczeństwa. Kluczowa okazuje się też współpraca i komunikacja pomiędzy pracownikami. Warto zadbać o to, aby cały zespół był dobrze zorganizowany, a także wyznaczyć osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania. Wymagane jest stosowanie jasnych i precyzyjne sygnałów i komend.

Praca na wysokościach to odpowiedzialne zadanie, które wykonywane z zastosowaniem zasad BHP może być też bardzo satysfakcjonujące. Warto jednak w tym przypadku szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Już dziś odwiedź nasz sklep BHP i sprawdź, jakie rozwiązania dla Ciebie przygotowaliśmy.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu