robartbhp.pl Reviews with ekomi-pl.com
Strona główna » Blog » Odzież robocza - Podstawa wyposażenia każdego pracownika

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Odzież robocza - Podstawa wyposażenia każdego pracownika

 

Odzież robocza - podstawa wyposażenia każdego pracownika 

Odzież robocza to ważny element wyposażenia każdego pracownika. Zapewnia bezpieczeństwo, higienę i ochronę przed szkodliwymi czynnikami, z jakimi pracownik ma do czynienia na swoim stanowisku pracy. Ubrania BHP powinny być dobrane nie tylko pod względem potencjalnych zagrożeń. Pracodawca powinien zadbać też o odpowiednią ilość odzieży roboczej dla swoich pracowników. Dostarczone ubrania do pracy powinny mieć także odpowiednie rozmiary. Wbrew pozorom odpowiednie dopasowanie odzieży BHP do wymiarów konkretnej osoby również może wpłynąć na jej bezpieczeństwo. 

Odzież robocza - obowiązki pracodawcy

Polskie prawo nakłada na pracodawcę szereg obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich: 

 1. Zapewnienie odpowiedniej odzieży roboczej.

Zgodnie z art. 2377 § 1 Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymogi Polskich Norm, jeżeli  odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu albo znacznemu zabrudzeniu lub ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, dostarczane ubrania BHP powinny być wykonana z materiałów odpornych na czynniki, z którymi pracownik mierzy się w trakcie dnia pracy, takie jak działanie energii elektrycznej, ciepła, zimna czy wilgoci.

 1. Utrzymywanie odzieży w dobrym stanie.

Konieczne są regularne przeglądy odzieży BHP i upewnianie się, że nadal spełnia ona swoje funkcje, zapewniając pracownikom pełnię bezpieczeństwa. Pracodawca powinien też poinstruować pracowników jak dbać o powierzone im ubrania robocze

 1. Przestrzeganie wytycznych dotyczących prania i konserwacji odzieży roboczej. 

Pracodawca powinien przestrzegać konkretnych wytycznych umieszczonych na etykietach odzieży roboczej, dotyczących jej prania i konserwacji. Pranie ubrań roboczych w odpowiedniej temperaturze, a także suszenie i prasowanie we właściwy sposób, pozwolą na przedłużenie ich żywotności. Pamiętaj, że pranie ubrań BHP także należy do obowiązków pracodawcy. Jeśli pracownik robi to sam, powinien otrzymać ekwiwalent z tego tytułu! 

 1. Regularna wymiana uszkodzonej odzieży roboczej.

W przypadkach, kiedy dochodzi do rozerwania, nadmiernego zabrudzenia lub jakiegokolwiek innego uszkodzenia ubrań do pracy, pracodawca powinien zadbać o ich jak najszybszą wymianę. Zniszczona odzież robocza nie spełnia swojej funkcji ochronnej i wpływa na obniżenie bezpieczeństwa w miejscu pracy. 

Używanie własnej odzieży w pracy - odzież robocza lub ekwiwalent

Prawo przewiduje tylko dwa przypadki, w których pracownik kategorycznie nie może korzystać z własnych ubrań w pracy. Są to sytuacje, gdy wykonuje on pracę:

 • związaną z bezpośrednią obsługą maszyn lub innych urządzeń technicznych,
 • mogącą doprowadzić do zabrudzenia odzieży środkami promieniotwórczymi, chemicznymi lub zakaźnymi pod względem biologicznym.

W pozostałych przypadkach pracodawca może ustalić, że jego pracownicy będą używali własnych ubrań roboczych. Musi on wówczas wypłacić im ekwiwalent pieniężny z tytułu możliwego zniszczenia prywatnej odzieży. Ubrania użytkowane na podstawie takich ustaleń muszą pomimo wszystko spełniać wymogi określone przez przepisy w zakresie bezpieczeństwa i  higieny pracy. 

Pranie odzieży roboczej - ekwiwalent 

W przypadku, jeśli pracownik sam musi dbać o pranie użytkowanej przez niego odzieży roboczej, pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent za pranie odzieży do pracy. Jego wysokość ustala się biorąc pod uwagę wiele kryteriów, takich jak: 

 • rodzaj odzieży roboczej, 
 • rodzaj wykonywanej pracy, 
 • czas trwania pracy w ciągu dnia oraz koszt prania,
 • rodzaj zabrudzeń,
 • koszty mediów: wody, ścieków, energii elektrycznej, 
 • koszty środków piorących lub koszty skorzystania z pralni. 

Informacja na temat ekwiwalentu za pranie odzieży BHP powinna zostać uwzględniona w wewnątrzzakładowym regulaminie pracy. 

Sprawdź ofertę odzieży roboczej dostępnej w naszym internetowym sklepie BHP i wybierz tę, która spełni Twoje indywidualne potrzeby. Zapoznaj się ze szczegółowymi opisami produktów, a w przypadku dodatkowych pytań - napisz do nas!


 

Sprawdź naszą ofertę!


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu