robartbhp.pl Reviews with ekomi-pl.com
Strona główna » Blog » Najlepsza ochrona słuchu w miejscu pracy.

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Najlepsza ochrona słuchu w miejscu pracy.

Najlepsza ochrona słuchu w miejscu pracy.


Na rynku dostępne są różne rodzaje środków ochrony indywidualnej służące do ochrony słuchu. Ciężko jednoznacznie określić, które z nich są najlepsze. Należy wybrać te, które będą najbardziej odpowiednie do danego środowiska pracy oraz do indywidualnych preferencji pracowników.

Oceniając, dostępne na rynku, środki do ochrony słuchu powinniśmy najpierw upewnić się, że hałas jest, możliwie najbardziej, zminimalizowany u źródła. Jeśli niemożliwym jest by zredukować go do bezpiecznego poziomu 85 dB, wymagana jest dodatkowa ochrona słuchu.
 

RODZAJE OCHRONY SŁUCHU:

 
alt
 


NAUSZNIKI

Nauszniki całkowicie zakrywają ucho zewnętrzne, chroniąc je przed niebezpiecznym hałasem. Trzymają się na właściwym miejscu za pomocą pałąka na głowę, kark lub są wpinane w hełm czy osłonę twarzy. Są bardzo łatwe w użyciu i doskonale sprawdzą się w środowiskach, w których konieczne jest częste zakładanie i zdejmowanie ochronników słuchu. Kliknij w zdjęcie i zobacz naszą ofertę nauszników ochronnych.

alt
 


JEDNORAZOWE ZATYCZKI DO USZU

Wkładane są do kanału słuchowego w celu zabezpieczenia przed nadmiernym hałasem. Ważne jest aby zostały włożone dość głęboko, ponieważ w przeciwnym razie nie ochronią przed szkodliwym poziomem hałasu. Jednorazowe zatyczki do uszu są stosunkowo wygodne, ponieważ dopasowują się do kształtu przewodu słuchowego. Stanowią odpowiednią formę ochrony słuchu dla osób już cierpiących na ubytek słuchu, ponieważ nie zniekształcają dźwięków o wysokiej częstotliwości w takim stopniu, jak niektóre inne formy ochrony słuchu.
Kliknij w zdjęcie i zobacz naszą ofertę jednorazowych zatyczek do uszu.

alt
 


ZATYCZKI DO USZU WIELORAZOWEGO UŻYTKU

Zatyczki wielokrotnego użytku wykonane są z formowanego wcześniej silikonu i dobrze przylegają do przewodu słuchowego. Nie pochłaniają wilgoci, co czyni je idealnymi do stosowania w wilgotnym otoczeniu lub w warunkach, w których pracownicy się pocą. Ponieważ są wymieniane rzadziej, w dłuższej perspektywie stanowią niższy koszt, niż jednorazowe zatyczki do uszu.
Kliknij w zdjęcie i zobacz naszą ofertę zatyczek wielorazowego użytku.

alt
 


ZATYCZKI DO USZU Z PAŁĄKIEM

Zatyczki na pałąku mają miękką piankę lub elastyczną końcówkę, która jest połączona z elastyczną opaską dopasowującą się do głowy. Ta forma ochrony jest bardzo wszechstronna i wygodna. Stanowi idealne rozwiązanie dla pracowników, którzy muszą często zakładać i zdejmować ochronę słuchu.
Kliknij w zdjęcie i zobacz naszą ofertę zatyczek na pałąku.

alt


Wybierając najlepszą metodę ochrony do swojego miejsca pracy, powinno się wziąć pod uwagę zarówno wymagania dotyczące danego stanowiska, jak i  preferencje osób, które będą w nich wykonywać swoje obowiązki.
Czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru, obejmują:

KOMFORT
Środki służące do ochrony słuchu muszą być wygodne, w przeciwnym razie istnieje ryzyko iż użytkownik je zdejmie, narażając się na uszkodzenie słuchu. Oceniając komfort, weź pod uwagę:
 • ROZMIAR
  • Powinny być ściśle dopasowane, by szczelnie oddzielać ucho wewnętrzne od niebezpiecznych dźwięków.
 • UCISK
  • Jest niezbędny do odpowiedniego tłumienia, jednak zbyt duży może być przyczyną ogromnej niewygody.
 • MIĘKKOŚĆ
  • Zatyczki do uszu i nauszniki powinny być na tyle miękkie, aby nie powodować podrażnień czy dyskomfortu podczas wyjmowania i ponownego zakładania kilka razy dziennie.
 • WAGA
  • Ma ona znacznie, przede wszystkim, przy wyborze nauszników. Ochronniki o wyższym stopniu tłumienia są cięższe, przez co pracownicy mogą je częściej zdejmować by dać sobie od nich odpocząć. Lżejsze natomiast mają mniejszą zdolność wyciszającą, ale za to są znacznie wygodniejsze.
 • TEMPERATURA
  • W miejscach pracy gdzie jest szczególnie gorąco, lepszym rozwiązaniem będą zatyczki. Natomiast do chłodniejszych środowisk idealnie nadają się nauszniki.



ŁATWOŚĆ UŻYCIA
Aby pracownicy chcieli używać środków ochrony słuchu, muszą być one łatwo dostępne i proste w obsłudze. Oceniając łatwość użycia weź pod uwagę:
 • HIGIENA
  • Użytkownicy mający brudne ręce lub rękawice nie powinni korzystać z zatyczek, by nie przenosić zanieczyszczeń do środka ucha.
 • CZĘSTE WKŁADANIE
  • Jeśli dane stanowisko pracy, wymaga częstego zdejmowania i wkładania środka ochrony, lepszym wyborem będą nauszniki lub zatyczki na pałąku. Standardowe zatyczki wymagają bowiem bardziej złożonego procesu dopasowania.
 • PRZECHOWYWANIE
  • Należy zapewnić możliwość łatwego przechowywania, aby utrzymać środki ochrony słuchu w czystości.
 • ZGODNOŚĆ
  • Ochrona słuchu musi być kompatybilna z innymi, używanymi, środkami ochrony indywidualnej. Czyli np. jeśli konieczne jest noszenie hełmu, należy zastosować nauszniki montowane do niego, zamiast tradycyjnych na pałąku.


KOMUNIKACJA
Ochrona słuchu musi zachowywać równowagę między ochroną pracownika przed niebezpiecznym hałasem a jednocześnie umożliwić mu słyszenie instrukcji lub ostrzeżeń. Niedostateczna ochrona skutkuje uszkodzeniem słuchu, natomiast nadmierna ochrona powoduje problemy w komunikacji. Jeśli ochronniki zostały odpowiednio dobrane, pracownicy powinni być w stanie słyszeć np. komunikaty bezpieczeństwa.


Odpowiednio dobrany środek ochrony słuchu skutecznie minimalizuje ryzyko utraty lub uszkodzenia słuchu. Jeśli duży wybór dostępnych zabezpieczeń, utrudnia Ci wybór najbardziej odpowiedniej formy do Twojego miejsca pracy, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy Ci dokonać właściwego wyboru. Formularz kontaktowy


 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu