robartbhp.pl Reviews with ekomi-pl.com
Strona główna » Blog » Kolory kasków budowlanych. Jakie mają znaczenie?

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Kolory kasków budowlanych. Jakie mają znaczenie?

Główną funkcją kasków na placu budowy jest ochrona przebywających na nim osób przed wszelkimi urazami głowy. Pełnią one jednak jeszcze jedną ważną rolę. Ich kolory pozwalają mianowicie na szybkie i intuicyjne rozróżnienie funkcji poszczególnych pracowników na budowie. Jakie znaczenie mają kolory kasków budowlanych? O tym w poniższym artykule!


 

Kolor kasku - regulacje prawne


Polskie prawo nie nakłada obowiązku kolorystycznego dopasowania kasków do poszczególnych stanowisk na budowie. Jest to raczej kwestia wewnętrznych ustaleń i regulacji w ramach danej firmy.

Sam obowiązek noszeni kasku na terenie budowy wynika jednak z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (§ 4 ust. 1 i 2) oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


 

Kolory kasków budowlanych i ich znaczenie


Choć prawo nie obliguje do noszenia określonych kolorów hełmów ochronnych na budowie, ogólnie przyjęte zasady i standardy powodują, że kolorystyka ta jest z reguły stała. Barwa kasku pozwala na bezproblemową identyfikację pracownika pełniącego konkretną funkcję. Jaskrawe kolory kasków gwarantują także bezpieczeństwo poprzez zwiększenie widoczności osób przebywających na placu budowy.

Najczęściej stosowany jest następujący podział kolorystyczny hełmów ochronnych:
  • kask biały - najważniejsze osoby na budowie, takie jak kierownik budowy, inżynier budowy czy inspektor nadzoru,
  • kask pomarańczowy - geodeta,
  • kask żółty - pracownicy fizyczni,
  • kask zielony - pracownicy BHP,
  • kask niebieski - osoby pracujące na wysokościach, elektrycy, energetycy i operatorzy wszelkiego rodzaju maszyn
  • kask czerwony - goście, stażyści, praktykanci,
  • kask czarny - architekt lub inspektor nadzoru autorskiego.

Wyżej wskazany podział jest oznaką doskonałej organizacji prac na budowie. Warto jednak pamiętać, że ekipa budowlana składa się często z dziesiątek pracowników. Utrzymanie wzorowych standardów bywa więc utrudnione. Zdarzają się sytuacje, w których członkowie zakładają kaski ochronne niedopasowane kolorystycznie do pełnionej przez nich funkcji. Każdorazowo trzeba więc zachować ostrożność.

 

Kolory hełmów ochronnych w Polsce i poza nią


Jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, kolorystyka kasków budowlanych nie jest w Polsce usankcjonowania prawnie. Należy jednak pamiętać, że ta standardowo przyjęta może nie być tożsama z tą obowiązującą w innych krajach na świecie.

Przykładowo w krajach Unii Europejskiej kaskami dedykowanymi dla gości budowy są hełmy szare. W Polsce - czerwone, które zaś na terenie UE przeznaczone są dla specjalistów odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa pożarowego.

Przed wejściem na teren jakiejkolwiek budowy powinniśmy więc zapoznać się z wewnętrznymi regulacjami oraz regulaminem zakładu pracy.


 

Skutki braku noszenia kasku ochronnego


Każda osoba odwiedzająca budowę - choćby na chwilę, jest zobowiązana do założenia kolorowego kasku ochronnego. Zaniechanie tego wymogu może okazać się tragiczne w skutkach. Wypadek bez należytego zabezpieczenia głowy może doprowadzić nie tylko do lekkich obrażeń głowy. Gorsze scenariusze przewidują poważne pęknięcia czaszki, uszkodzenie kręgosłupa szyjnego, wstrząśnienie mózgu, a nawet śmierć.

Tego typu zaniechania w przypadku kontroli może też skutkować karami finansowymi rzędu 500 zł.



Już dziś zapoznaj się z ofertą kasków ochronnych i innych artykułów zapewniających ochronę głowy w naszym sklepie internetowym!

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu