robartbhp.pl Reviews with ekomi-pl.com
Strona główna » Blog » Jak wybrać odpowiednie buty robocze?

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Jak wybrać odpowiednie buty robocze?

Pracownik korzystający z obuwia roboczego, spędza w nim przeciętnie 8 godzin dziennie! Dlatego ważne, aby jego użytkowanie było nie tylko bezpieczne, ale także komfortowe. Poniżej podpowiadamy jak wybrać odpowiednie buty robocze.

 

Obuwie robocze - podział


Buty robocze możemy skategoryzować przede wszystkim ze względu na budowę. W naszym sklepie znajdziecie Państwo:
Podczas wyboru obuwia ochronnego dla pracowników, warto kierować się poniższym podziałem na trzy klasy:
  1. Obuwie bezpieczne (S - safety) - przeznaczone do wykonywania pracy o wysokim stopniu zagrożenia stopy. Posiada ono cechy ochronne i podnosek, który chroni palce stóp. Ich wytrzymałość jest testowana przy uderzeniu o energii 200 J.
  2. Obuwie ochronne (P - protective) - podobnie do obuwia bezpiecznego, posiada cechy ochronne i podnosek, wobec których stawiane są nieco niższe wymagania wytrzymałościowe. Testuje się je bowiem uderzeniem o energii 100 J.
  3. Obuwie zawodowe (O - occupational) - przeznaczone do wykonywania pracy o niskim stopniu ryzyka uszkodzenia palców. Buty zawodowe nie posiadają bowiem podnosków i jest to główna cecha odróżniająca je od dwóch pozostałych klas obuwia dla pracowników.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na skalę bezpieczeństwa wskazaną w normie PN-EN ISO 20345. Skala zaczyna się od SB, czyli oznaczenia dla butów ochronnych zapewniających podstawowe bezpieczeństwo, aż po S3, czyli normy dla obuwia dodatkowo odpornego na przebicia podeszwy czy absorpcję wilgoci.
 
 

Obuwie ochronne, a rodzaj pracy

 
Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru butów roboczych jest ich docelowe przeznaczenie. Buty, które sprawdzą się podczas wykonywania prac w suchym środowisku magazynowym, niekoniecznie będą trafionym wyborem przy pracach drogowych.

Przyjmuje się, że osoby pracujące w magazynach i innych suchych pomieszczeniach powinny zdecydować się na sandały lub półbuty, które zapewniają odpowiednią wentylację stopy.

Pracowników działających głównie na zewnątrz warto natomiast zaopatrzyć w trzewiki, najlepiej te spełniające normę S1P lub S3. Ta pierwsza daje gwarancję, że obuwie posiada podnosek ochronny oraz wkładkę antyprzebiciową, co jest szczególnie przydatne np. na budowach. Norma S3 dodatkowo gwarantuje odporność buta na absorpcję wilgoci. Podczas prac na powietrzu może okazać się to właściwością bardzo pożądaną
.
 
 

Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów roboczych?

 
Zbyt małe lub zbyt luźne buty są uciążliwym problemem nawet podczas zwykłego spaceru po parku. Nietrudno jest więc sobie wyobrazić jak wielką frustrację mogą one przysporzyć podczas wielogodzinnej pracy fizycznej! Wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia ochronnego jest sprawą kluczową.

Kupując obuwie w naszym sklepie internetowym należy każdorazowo zapoznać się z tabelą rozmiarów, która wskazuje długość wkładki w centymetrach. Wartość tę należy następnie porównać z długością stopy.

Pamiętajmy jednak, aby wybierać buty robocze o ok. 0,5 cm większe tak, aby bez problemu móc włożyć w nie stopę z grubszą skarpetką, pełniącą dodatkową funkcję amortyzującą.
 
 

Jak wybrać odpowiednie buty robocze?


Bezpieczeństwo
To ono powinno być najważniejszym kryterium podczas doboru obuwia ochronnego. A o tym, jaki but zapewni pracownikowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa będzie decydować wspomniany wcześniej rodzaj i miejsce pracy.

Wygoda
Choć głównym zadaniem butów roboczych jest zapewnienie pracownikowi niezbędnego bezpieczeństwa pracy, podczas ich wyboru warto kierować się również innymi aspektami. Przede wszystkim powinny być one wygodne. Jeśli po całym dniu pracy w danych butach wyciągamy z nich spuchnięte, obolałe stopy oznacza to jedno - konieczność ich wymiany.

Estetyka
To kolejna kwestia, którą warto rozważyć. Wszyscy wolimy korzystać z rzeczy, które zwyczajnie nam się podobają. W ostatnich latach zrozumieli to również producenci obuwia ochronnego. Dziś niejednokrotnie jest je trudno odróżnić od modnych butów sportowych.

Cena
Nie powinna być ona bynajmniej najważniejszym wyznacznikiem. Buty robocze powinny spełniać wszelkie niezbędne dla charakteru pracy kryteria. Rezygnowanie z kluczowych właściwości obuwia na rzecz oszczędności nie jest zbyt rozsądnym rozwiązaniem i ostatecznie może okazać się drogie w skutkach.
 
   
Potrzebujesz porady jakie obuwie będzie najlepsze do Twojego charakteru pracy - prosimy o kontakt. Chętnie służymy pomocą :)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu