robartbhp.pl Reviews with ekomi-pl.com
Strona główna » Blog » Czy odzież robocza bhp jest potrzebna?

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Czy odzież robocza bhp jest potrzebna?

Jak poprawić bhp w firmie?

 

Konieczność zachowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy to nie tylko wymóg prawny. To przede wszystkim etyczny obowiązek każdego pracodawcy i pracownika.

 

Z ostatnich danych zaprezentowanych przez GUS (lipiec 2021) wynika, że w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie 199 tys. osób uległo wypadkowi przy pracy. Najwięcej poszkodowanych odnotowano w sektorach: przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i handlu.

Natomiast dolegliwości zdrowotne związane z pracą zgłosiło aż 10,5 mln osób!

Te dane dają do myślenia i pokazują, jak ważne jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków w miejscu pracy.
 

Dlaczego bhp w firmie jest ważne.

 

Jeśli dojdzie do wypadku w miejscu pracy, to jego negatywne skutki dotykają zarówno poszkodowaną osobę, jak i firmę. Ofiary wypadków tracą zdrowie, a niekiedy niestety również życie. Każde przedsiębiorstwo powinno być zainteresowane tym, aby do takich sytuacji nie dopuszczać, ponieważ przynoszą one wymierne straty wizerunkowe oraz finansowe dla firmy.

Dlatego też, w ostatecznym rozrachunku ci przedsiębiorcy, którzy dbają o bhp, wygrywają.
 

Wdrażanie bhp w miejscu pracy.
 

Z badań wynika, że różnych naruszeń przepisów bhp dokonują zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Kluczowa jest więc edukacja i zrozumienie wspólnego celu, jakim jest bezpieczne środowisko pracy.

 

Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków? Jak poprawić bhp w firmie?

Tak jak wspomnieliśmy, ważna jest kooperacja i wspólne przestrzeganie zasad. Z jednej strony to na pracodawcy ciąży prawny obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, z drugiej zaś pracownicy mają swoje prawa, ale również obowiązki.
 

Kluczowa rola pracodawcy.
 

Zgodnie z prawem to na pracodawcy spoczywa obowiązek zorganizowania pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

 

Pierwszym i podstawowym sposobem realizacji tego zobowiązania jest szkolenie bhp dla nowozatrudnionych pracowników.

W odpowiedzialnej firmie funkcjonują również instrukcje i procedury działania. Przy czym nie mogą to być tylko kartki papieru zapisane na potrzeby ewentualnej kontroli. Muszą to być „żywe” dokumenty, które w firmie są powszechnie znane, a przede wszystkim stosowane. Równie ważne są wszelkie znaki informacyjne – bhp, ppoż. i inne, które powinny znajdować się w miejscu pracy.

 

Kluczową kwestią jest także zapewnienie odpowiedniej odzieży roboczej dla pracowników. To bezwzględny obowiązek wynikający z kodeksu pracy. Świadomy pracodawca powinien jednak zrozumieć, że nieodpłatne przekazanie pracownikom odzieży roboczej leży tak naprawdę w jego interesie, ponieważ dzięki temu zwiększa się poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Ciepła odzież ochronna, ochrona głowy czy specjalistyczne obuwie ochronne to jedynie przykłady, w jaki sposób można chronić pracowników.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu ROBART, gdzie znaleźć można szeroką gamę odzieży roboczej oraz różnych akcesoriów bhp. Współpracując z nami uzyskacie Państwo pewność, że pracownicy zostaną wyposażeni w najlepsze środki ochrony.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu