robartbhp.pl Reviews with ekomi-pl.com
Strona główna » Blog » Kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną?

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną?

Przepisy prawa w Polsce nakładają na pracodawców wiele obowiązków w zakresie BHP. Jednym z nich, jest obowiązek zapewnienia pracownikowi odzieży ochronnej, jeśli na swoim stanowisku pracy ma on kontakt z czynnikami potencjalnie szkodliwymi lub niebezpiecznymi. Obowiązkiem pracownika natomiast jest korzystanie z tak dostarczonej odzieży ochronnej. Kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną? Czym różni się ona od odzieży roboczej? Między innymi na te pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

Odzież ochronna - co to jest?


Odzież ochronna to rodzaj odzieży zabezpieczającej pracownika przed środowiskowymi czynnikami zewnętrznymi lub przed czynnikami związanymi z procesem technologicznym, które na danym stanowisku pracy mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika.


 

Odzież ochronna - przed czym chroni?


Odzież ochronna może chronić m.in. przed:
 • porażeniem prądem,
 • ładunkami elektrostatycznymi (ESD) (dla pracowników mających kontakt z substancjami wybuchowymi i łatwopalnymi),
 • czynnikami biologicznymi (np. drobnoustrojami chorobotwórczymi),
 • chemikaliami,
 • pyłami,
 • bardzo niską lub bardzo wysoką temperaturę (odzież termiczna),
 • szkodliwym promieniowaniem (np. jonizującym i elektromagnetycznym),
 • urazami mechanicznymi,
 • szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.
 

 

Elementy odzieży ochronnej dla pracownika

 
Poza standardową odzieżą ochronną zabezpieczającą przed czynnikami wskazanymi w poprzedniej części  artykułu, warto wspomnieć też o akcesoriach, mających zapewnić ochronę pracownika, takich jak:
 
 


Odzież robocza a odzież ochronna - różnice


W praktyce bardzo często określenia ,,odzież ochronna” i ,,odzież robocza” używane są zamiennie. Istnieją jednak zasadnicze różnice między nimi.

Odzież robocza ma za zadanie przede wszystkim zastąpienie odzieży prywatnej pracownika. Stosowana jest głównie w miejscach pracy, gdzie istnieje ryzyko zabrudzenia lub zniszczenia odzieży pracownika, a także tam, gdzie produkt musi powstawać w sterylnych warunkach. Do głównych różnic pomiędzy odzieżą roboczą a odzieżą ochronną należą:

 
 • odzież ochronna, w przeciwieństwie do roboczej, wymaga atestów,
 • odzież ochronna zabezpiecza przed niebezpiecznymi dla zdrowia i życia pracownika czynnikami, odzież robocza chroni głównie przed zabrudzeniem/zniszczeniem prywatnej odzieży pracownika,
 • odzież ochronna musi być wyprodukowana z określonych materiałów i posiadać określoną kategorię ochronną, co nie jest wymagane w przypadku odzieży roboczej.
 
 
 

Odzież ochronna a przepisy prawa

 
Obowiązek zapewnienia pracownikom odzieży ochronnej nakłada na pracodawcę art. 237(6) Kodeksu Pracy. Wskazuje on, że ,,pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.”
 


 

Kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną?

 
Przepisy BHP w Polsce nie określają jednak konkretnego rodzaju odzieży ochronnej, jaka powinna być stosowana na danych stanowisku pracy. Nie wskazują też kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną, a tym samym kiedy pracodawca może od niego tego wymagać. Takie informacje powinny zostać zawarte w wewnątrzzakładowym regulaminie BHP. Ten natomiast nie powinien podlegać negocjacjom, a jego przestrzeganie musi być bezwzględnie egzekwowane.
 
Pamiętajmy, że jeśli pracownicy danego przedsiębiorstwa mają na swoim stanowisku pracy kontakt z niebezpiecznymi lub szkodliwymi czynnikami i narażają swoje zdrowie lub życie, a regulamin BHP firmy nie określa rodzaju obowiązkowej dla nich odzieży ochronnej oraz kiedy muszą ją stosować, na pracodawcę w przypadku kontroli zostanie nałożona kara.
 
 
Szeroki asortyment odzieży ochronnej oraz akcesoriów ochronnych znajdziesz w naszym internetowym sklepie BHP!

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu