robartbhp.pl Reviews with ekomi-pl.com
Strona główna » Blog » Jak dobrać odzież dla spawacza?

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Jak dobrać odzież dla spawacza?

Jak dobrać odzież dla spawacza?

Jak dobrać odzież ochronną i obuwie dla spawacza?

 

Zacznijmy od głowy. Przyłbica czy okulary spawalnicze?


alt

 

Wszystko zależy jaką pracę wykonujesz. Środki ochrony indywidualnej dobierasz według własnych potrzeb, adekwatnie do aktualnie wykonywanej pracy, technik spawania, czy od samego procesu spawania. Inne środki ochrony wybierzesz podczas spawania gazowego, a jeszcze inne do spawania łukiem elektrycznym. Gdy twoje zadanie wymaga niemałej gimnastyki i mobilności to zapewne zwrócisz się w kierunku kaptura spawalniczego, natomiast gdy wykonujesz długą i w miarę statyczną pracę, to lepiej wybrać przyłbicę. Zwróć uwagę, aby przyłbica gwarantowała dostateczne pole widzenia, a także żeby posiadała skuteczny filtr promieniowania. To samo dotyczy się gogli spawalniczych, idealnych do krótkich, lekkich prac. Przy zakupie upewnij się, że np. kaptur posiada certyfikat normy EN 11611.

 

Zaraz po oczach i głowie, najważniejsze w ochronie są ręce. Rękawice dla spawacza muszą być długie, chroniące cały nadgarstek przed urazami i oparzeniami. Wszystkie szwy muszą być wykonane niepalnymi nićmi – często używane są nici kevlarowe. Głównym materiałem do wyrobu rękawic to skóra, która jest odporna na przecięcia i przetarcia. Jeżeli rękawice posiadają podszewkę, to powinna ona być impregnowana niepalnym środkiem.

 

Odzież dla spawacza


alt
 

Wcześniej pisałem o coraz częściej widocznym trendzie, że odzież robocza ewoluuje i staje się coraz ładniejsza, że możesz znaleźć nowe fasony w odzieży roboczej. Niestety w typowej odzieży ochronnej sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tutaj ważne są właściwości chroniące zdrowie i życie, a nie właściwości designerskie.

W odzieży dla spawacza można wyszczególnić dwie klasy ochrony:

Klasa 1 (niższa): zapewnia ochronę podczas ręcznych technik spawania z niewielką ilością rozprysków.

Klasa 2 (wyższa) gwarantuje ochronę w zdecydowanie trudniejszych warunkach z licznymi rozpryskami metali.

 

Przed zakupem ubrania dla spawacza, sprawdź, czy uszyte jest z materiałów niepalnych lub trudnopalnych. Spodnie nie powinny mieć zakładek i mankietów, a zapięcia przy bluzach nie powinny tworzyć fałd czy otworów.

 

Buty dla spawacza


alt
 

Obuwie dla spawacza może być w wariancie buta bezpiecznego lub ochronnego – wszystko zależy od zagrożeń danego stanowiska pracy. Wymagane jest, że musi to być minimum trzewik (niedopuszczalne są półbuty). Wykonane ze skóry, odpornej na działanie iskier i odprysków gorącego metalu (minimum odporności na przepalanie 20s/mm). Warto również zwrócić uwagę, aby podeszwa była odporna na działanie wysokiej temperatury.

 


Akcesoria dodatkowe dla spawacza


alt

 

Nie. Spawacz może zaopatrzyć się w akcesoria dodatkowe jak np. fartuch spawalniczy wykonany ze skóry bydlęcej, który zwiększy ochronę termiczną. Dostępne są również rękawy spawalnicze, które są szyte anatomicznie, czyli oddzielny krój na lewą i prawą rękę dla zwiększenia komfortu pracy.


alt


 

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu