biuro@rekawice-robocze.com42 612-10-99lub533 163 599lub530 596 462
Strona główna1 » BLOG2 » Czym charakteryzuje się odzież wiatroszczelna?

Kategorie

Nasze nowości

Polar rozpinany TOPAZ

Polar rozpinany TOPAZ 125,00 zł brutto101,63 zł netto

Adler 529 czerwony

Polar damski rozpinany FROSTY75,00 zł brutto60,98 zł netto

Ogrodniczki damskie YOWIE Cerva

Ogrodniczki damskie YOWIE Cerva230,00 zł brutto186,99 zł netto

15235 HARO MASCOT® HARDWEAR

Kurtka zimowa HARO 15235 MASCOT® HARDWEAR770,00 zł brutto626,02 zł netto

Bluza ocieplana z kapturem W18-12 URGENT

Bluza ocieplana z kapturem W18-12 URGENT160,00 zł brutto130,08 zł netto

Producenci

Kontakt

Bestsellery

Cennik

Pobierz cennik PDFPobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS

Czym charakteryzuje się odzież wiatroszczelna?

alt

Czym charakteryzuje się odzież wiatroodporna?


Całkiem niedawno pisaliśmy o membranach wodoodpornych i nieprzemakalnych w kurtkach roboczych. Wiesz już też całkiem sporo o odzieży termoaktywnej i termicznej. A co stanowi jeszcze (po deszczu i temperaturze) jedną przeszkodę w efektownej i komfortowej pracy na dworze/ na polu (niepotrzebne skreślić)?

 

Trzecim czynnikiem, który może zdecydowanie skrócić czas komfortu termicznego jest wiatr. Zadziwiające jest to, jak mało osób zwraca uwagę na membrany wiatroodporne w wierzchniej odzieży roboczej – przyjrzę się zatem dzisiaj temu zagadnieniu i postaram się wytłuścić najważniejsze informacje.

 

Wiatr ma największy wpływ na odczuwalną temperaturę. Jeżeli planujesz prace na zewnątrz, które będą trwały kilka godzin, to oprócz temperatury faktycznej, warto abyś zapoznał się z prognozowaną temperaturą odczuwalną. Delikatny wiatr o sile 10 m/s (około 36 km/h), potrafi obniżyć odczuwalną temperaturę o kilka stopni. Dla przykładu: gdy temperatura wynosi 0°C, to odczuwalna przy powyższym wietrze będzie wynosić około -7°C. Przy -10°C, będzie ci się wydawać jakby było -20°C.
 

alt
Źródło: https://www.weather.gov/epz/wxcalc_windchill
 

Powyżej masz zobrazowaną tabelę temperatury odczuwalnej, stworzonej na podstawie algorytmu opracowanego przez naukowców i matematyków, który wygląda mniej więcej tak:

alt


Jaką kurtkę roboczą wybrać na wietrzne dni?


Jak więc przeciwdziałać wychłodzeniu organizmu przez wiatr? Prosta sprawa – wybierz odzież wiatroodporną. Niestety bardzo rzadko możesz znaleźć odzieży parametr CFM, to znaczy "cubic feet per minute", czyli objętość stopy sześciennej powietrza, przemieszczona w czasie jednej minuty. Nie mniej jednak im niższy parametr CFM, tym lepsza wiatroodporność kurtki. Czym sugerować się, jeżeli nie ma podanego parametru CFM? Doczytaj, czy kurtka posiada membranę wiatroszczelną.
 

A czy nie ugotuję się w tej membranie?
 

Oczywiście, że nie. Membrana wiatroszczelna zatrzymuje podmuchy powietrza z zewnątrz, ale jednocześnie posiada miliardy mikroporów, które umożliwiają pełną oddychalność materiału od wewnątrz, także bez problemu mambrana przepuszcza parę wodną na zewnątrz. Dokładnie na takiej zasadzie, jak odzież wodoodporna.

Również w naszej ofercie znajdziesz kurtki z membraną wiatroszczelną jak np. MASCOT 18335, lub MASCOT 18001


Przejdź do strony głównej