robartbhp.pl Reviews with ekomi-pl.com
Strona główna » Blog » Czym charakteryzuje się odzież wiatroszczelna?

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Czym charakteryzuje się odzież wiatroszczelna?

alt

Czym charakteryzuje się odzież wiatroodporna?


Całkiem niedawno pisaliśmy o membranach wodoodpornych i nieprzemakalnych w kurtkach roboczych. Wiesz już też całkiem sporo o odzieży termoaktywnej i termicznej. A co stanowi jeszcze (po deszczu i temperaturze) jedną przeszkodę w efektownej i komfortowej pracy na dworze/ na polu (niepotrzebne skreślić)?

 

Trzecim czynnikiem, który może zdecydowanie skrócić czas komfortu termicznego jest wiatr. Zadziwiające jest to, jak mało osób zwraca uwagę na membrany wiatroodporne w wierzchniej odzieży roboczej – przyjrzę się zatem dzisiaj temu zagadnieniu i postaram się wytłuścić najważniejsze informacje.

 

Wiatr ma największy wpływ na odczuwalną temperaturę. Jeżeli planujesz prace na zewnątrz, które będą trwały kilka godzin, to oprócz temperatury faktycznej, warto abyś zapoznał się z prognozowaną temperaturą odczuwalną. Delikatny wiatr o sile 10 m/s (około 36 km/h), potrafi obniżyć odczuwalną temperaturę o kilka stopni. Dla przykładu: gdy temperatura wynosi 0°C, to odczuwalna przy powyższym wietrze będzie wynosić około -7°C. Przy -10°C, będzie ci się wydawać jakby było -20°C.
 

alt
Źródło: https://www.weather.gov/epz/wxcalc_windchill
 

Powyżej masz zobrazowaną tabelę temperatury odczuwalnej, stworzonej na podstawie algorytmu opracowanego przez naukowców i matematyków, który wygląda mniej więcej tak:

alt


Jaką kurtkę roboczą wybrać na wietrzne dni?


Jak więc przeciwdziałać wychłodzeniu organizmu przez wiatr? Prosta sprawa – wybierz odzież wiatroodporną. Niestety bardzo rzadko możesz znaleźć odzieży parametr CFM, to znaczy "cubic feet per minute", czyli objętość stopy sześciennej powietrza, przemieszczona w czasie jednej minuty. Nie mniej jednak im niższy parametr CFM, tym lepsza wiatroodporność kurtki. Czym sugerować się, jeżeli nie ma podanego parametru CFM? Doczytaj, czy kurtka posiada membranę wiatroszczelną.
 

A czy nie ugotuję się w tej membranie?
 

Oczywiście, że nie. Membrana wiatroszczelna zatrzymuje podmuchy powietrza z zewnątrz, ale jednocześnie posiada miliardy mikroporów, które umożliwiają pełną oddychalność materiału od wewnątrz, także bez problemu mambrana przepuszcza parę wodną na zewnątrz. Dokładnie na takiej zasadzie, jak odzież wodoodporna.

Również w naszej ofercie znajdziesz kurtki z membraną wiatroszczelną jak np. MASCOT 18335, lub MASCOT 18001


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu