Strona główna » Blog » 3 rzeczy które powinieneś wiedzieć o odzieży odblaskowej.

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć o odzieży odblaskowej.

Kategorie i klasy odzieży ostrzegawczej o intensywnej widzialności

 

Jest cały szereg profesji, które wymagają, aby korzystać cały rok z odzieży o zwiększonej widoczności, ale obecny okres szarugi jesiennej przypomina nam w szczególności, abyśmy zadbali o bezpieczeństwo bierne własne, jak i swoich pracowników. Co ewidentnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa? Oczywiście widoczność.

Wiele ludzi kupuje odzież roboczą o zwiększonej widoczności, popularnie nazywaną odzieżą odblaskową, „na czuja” nie wiedząc dokładnie jakie są zalecenia i minimalne wymagania stanowiska pracy, a także co gwarantuje KLASA i KATEGORIA odzieży odblaskowej.
 

I. Zacznijmy od podziału na kategorie ochrony odzieży odblaskowej.

 

alt

 

Jak widać z powyższej tabeli, możemy wyróżnić 3 kategorie ochrony odzieży roboczej, przy czym kat.1 jest najniższą dopuszczalną kategorią. Poszczególne progi obrazują minimalną powierzchnię materiału tła, czyli chodzi o materiał o podwyższonej widoczności, a „z polskiego na nasze” chodzi o materiały w kolorach fluorescencyjnych żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Dodatkowo widzimy także jaką minimalną powierzchnię powinny zajmować pasy odblaskowe.


Dlaczego stosuje się takie połączenie materiałów odblaskowych i fluorescencyjnych? Te „żarówiaste” kolory są niespotykane w naturze i zwiększają widoczność człowieka  w ciągu dnia, natomiast pasy odblaskowe sygnalizują obecność człowieka przy słabej widoczności i np. w wiązce świateł samochodowych. Ubrania kategorii 2 i 3 potrafią być widoczne z odległości ponad 300 metrów, a to daje kierowcy sporo czasu na reakcję.

 

W zastosowaniu profesjonalnym, czy zawodowym praktycznie nie korzysta się z odzieży uszytej w kategorii 1. Minimum to kategoria 2.


alt
 

II. Jaki poziom ryzyka, taka klasa ochrony

 

Poza wspomnianą kategorią ochrony, możemy rozróżnić również klasy ochrony. Upraszczając tabelę ISO 20471, można powiedzieć, że jeżeli pracownik wykonuje swoje obowiązki w bezpośrednim sąsiedztwie pojazdów poruszających się z prędkością powyżej 60km/h, to potrzebujemy odzieży klasy 3, od 30 do 60km/h klasy 2, a poniżej 30km/h wystarczy klasa 1.
 

A co dokładnie kryje się w wytycznych do normy EN 20471?

  •     W skład odzieży klasy 3. muszą wchodzić przynajmniej jedna część okrywająca tułów (wokół całego obwodu) i długie rękawy lub część okrywająca tułów i nogawki o pełnej długości.
  •     Na długich rękawach odzieży ostrzegawczej powinny być umieszczone dwa równoległe poziome pasy materiału odblaskowego.
  •     Na krótkich rękawach odzieży ostrzegawczej powinien być umieszczony jeden pas materiału odblaskowego.
  •     Na odzieży, której całość lub część okrywa tułów sylwetki powinna znaleźć się jedna z wersji układów taśm z materiału odblaskowego:
    •  dwie poziome taśmy z materiału odblaskowego opasające tułów na całym obwodzie
    •  jedna pozioma taśma z materiału odblaskowego i dwie taśmy materiału odblaskowego łączące przez barki górną taśmę poziomą (z tyłu mogą być usytuowane równoległe lub prostopadłe).


alt
 

III. Kupiłem pracownikom odzież odblaskową – na ile według przepisów wystarczy taka odzież?

 

To zależy. Każda odzież robocza jest uszyta z innych materiałów, a te mogą wytrzymać dłużej lub krócej. Każda odzież robocza, a już w szczególności odzież odblaskowa powinna mieć informację ile cykli prania wytrzyma, bez znaczącego spadku widoczności. Pamiętaj również aby na bieżąco dbać o stan i czystość bluzy, czy spodni odblaskowych, ponieważ (i nie będą to sztucznie napompowane słowa) od tego może zależeć twoje życie bądź zdrowie.
 

Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby odzież roboczą odblaskową zabezpieczać, czy konserwować we własnym zakresie – wystarczy chociażby podstawowy środek konserwujący w sprayu i dzięki temu wydłużymy interwały pomiędzy jednym, a drugim czyszczeniem z poważnego zabrudzenia.
 

Odzież o podwyższonej widoczności może również najzwyczajniej w świecie wypłowieć od intensywnego słońca i przez to również przestanie spełniać swoje założenia.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu